Rekuperator z jakim wymiennikiem?
Już na etapie planowania przygotowania systemu wentylacji mechanicznej dla domu warto dowiedzieć się, jaki rodzaj rekuperatora będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem. W tym przypadku musisz dokładnie oszacować ile świeżego powietrza będzie musiał dostarczyć rekuperator oraz jaki wybrać wymiennik ciepła. Dopiero na tej podstawie będziesz w stanie wybrać jednostkę wentylacyjną, która w 100% pokryje się z Twoimi oczekiwaniami odnośnie do wydajności i kultury pracy. Przejrzyj nasz poradnik i dowiedz się, jakie są najpopularniejsze wymienniki ciepła w rekuperatorach.
Wymiennik ciepła w rekuperatorze – za co odpowiada?
Zanim wybierzesz odpowiedni model rekuperatora do swojego domu, koniecznie dowiedz się, czym tak naprawdę jest wymiennik ciepła w takiej jednostce. To element, który odpowiada za odzysk ciepła, czyli utrzymywanie komfortu cieplnego w pomieszczeniach. Krótko mówiąc: ciepło jest odzyskiwane z powietrza wywiewanego z budynku, a następnie przekazywane powrotnie do nawiewów, celem utrzymania optymalnej temperatury w nieruchomości.
Główne zadanie wymiennika ciepła w rekuperatorze to odzyskiwanie ciepłego powietrza tak, aby zminimalizować straty ciepła w całej nieruchomości. To przekłada się na oszczędności na energii elektrycznej, szczególnie w sezonie zimowym, kiedy to z budynku często „ucieka” ciepło, a to wymaga częstszego i intensywniejszego dogrzewania pomieszczeń.
Rodzaje wymienników ciepła – jakie są najpowszechniejsze?
Na rynku dostępne są rekuperatory o różnych typach wymienników ciepła. Niemniej jednak chcemy wskazać na kilka polecanych i sprawdzonych odmian wymienników, które mogą realnie przyczynić się do ograniczenia kosztów utrzymania nieruchomości w sezonie grzewczym. Oto kilka odmian wymienników, które po prostu musisz znać, szczególnie jeśli zamierzasz zamontować rekuperację na własną rękę po ukończeniu naszego kursu.
- Wymiennik ciepła entalpiczny przeciwprądowy – ten rodzaj wymiennika sprawdza się w domach, gdzie liczą się idealne warunki do zdrowego życia. Jest w stanie zagwarantować idealny poziom wilgotności w pomieszczeniach z niskimi kosztami eksploatacji rekuperatora. Wykorzystuje selektywną przepuszczalność, co powoduje, że para wodna sprawnie rozchodzi się po całym budynku. Dzięki zastosowaniu takiego wymiennika zimą odzyskujemy wilgoć, a latem osuszamy. Nowością na rynku są wymienniki entalpiczne występujące w Vallox pod nazwą METALPIC.
- Wymiennik przeciwprądowy – najbardziej popularny. To rodzaj wymiennika ciepła, w którym dwa strumienie płynu przepływają w przeciwnych kierunkach. Jest to jedna z najbardziej efektywnych metod wymiany ciepła, ponieważ umożliwia osiągnięcie dużego gradientu temperatury między przepływającymi płynami, co z kolei zwiększa efektywność wymiany ciepła. Wymiennik ten nie odzyskuje wilgoci co w okresie zimowym często doprowadza do wysuszania powietrza.
- Wymiennik obrotowy sorbcyjno entalpiczny z powłoką zeolitową – to model wymiennika ciepła, który gwarantuje komfortowe i energooszczędne użytkowanie. Zapewnia wysoki poziom skuteczności osuszania pomieszczeń latem, brak ryzyka wysuszenia powietrza zimą, możliwość eksploatacji rekuperatora nawet przy wyjątkowo niskich temperaturach zewnętrznych. Ten wymiennik efektywnie odzyskuje zimą ciepło, latem chłód, a dodatkowo nie generuje wysokich kosztów eksploatacji rekuperatora. Dodatkowa powłoka zeolitowa wymiennika gwarantuje doskonałe warunki higieny pracy rekuperacji, zwalczając podczas pracy bakterie, pyły PM1 oraz wirusy, np. COVID-19. Wadą zastosowania takich wymienników jest możliwość mieszania się strumieni powietrza, oraz głośna praca urządzenia przez co wymagane jest zastosowanie dobrych tłumików w celu zniwelowania problemu.
- Wymiennik ciepła obrotowy – ta odmiana wymiennika jest inaczej nazywana modelem bębnowym. Jest gorszym rozwiązaniem ze względu na dość skomplikowaną budowę przez co w przyszłości może okazać się bardziej awaryjny. Zaletą jest możliwość odzysku wilgoci z usuwanego powietrza, a także radzi sobie z niższymi temperaturami. Najlepszy poziom sprawności ma w granicy 70% wydajności. Wadą zastosowania takich wymienników jest możliwość mieszania się strumieni powietrza, oraz głośna praca urządzenia przez co wymagane jest zastosowanie dobrych tłumików w celu zniwelowania problemu.
Teraz już wiesz, jakie są popularne rodzaje wymienników ciepła stosowane w rekuperatorach dostępnych na rynku. Pamiętaj jednak o tym, że bez podstawowej wiedzy o działaniu rekuperacji nie będziesz w stanie dokonać właściwego wyboru. Z tego względu polecamy skorzystanie z naszego formularza a my pomożemy wybrać Ci odpowiedni rekuperator spełniający Twoje potrzeby i wymagania.