Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że systemy wentylacyjne dla domów przeszły prawdziwą rewolucję. Na ten moment klasyczna rekuperacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to niejedyny system, w jaki możemy zainwestować. Aby mieć maksimum komfortu użytkowania domu przez cały rok, warto podłączyć dedykowany klimatyzator do rekuperacji. Jak to możliwe, że wentylacja mechaniczna będzie też chłodzić pomieszczenia? W tym artykule podpowiadamy, jak skutecznie poradzić sobie z montażem klimatyzatora do systemu rekuperacji.
Klimatyzator do rekuperacji – czy to w ogóle się opłaca?
Kombinacja nowoczesnej rekuperacji z systemem klimatyzacji może skutecznie zwiększać komfort życia mieszkańców. Kluczowe jest tu staranne dobrane parametry obu systemów oraz ich umiejętna instalacja. Aby uzyskać bezproblemowe działanie zarówno klimatyzacji, jak i rekuperacji, warto zasięgnąć porady ekspertów.
Połączenie tych dwóch systemów pozwala na osiągnięcie idealnej temperatury w mieszkaniu podczas letnich miesięcy. Dodatkowo umożliwia skuteczną kontrolę nad wilgotnością powietrza. Dalej opisujemy dwa główne korzyści płynące z takiej współpracy.
Rekuperacja przeciwdziała suchemu powietrzu
Wśród niedogodności związanych z użytkowaniem klimatyzacji często wymienia się efekt wysuszania powietrza. Niska wilgotność może zwiększać podatność mieszkańców na różnego rodzaju infekcje. Połączenie klimatyzacji z rekuperacją efektywnie eliminuje tę niedogodność.
Centrala rekuperacyjna wyposażona w higrostat automatycznie dostosowuje poziom wilgotności powietrza. Precyzyjna regulacja tego parametru jest możliwa dzięki zastosowaniu wymiennika entalpicznego lub wymiennika obrotowego. Podczas chłodzenia powietrza przez klimatyzację, system rekuperacji zapewnia jego ciągłą wymianę na świeże o odpowiedniej wilgotności.
Wykorzystanie wymiennika gruntowego podnosi efektywność wentylacji mechanicznej oraz klimatyzacji. Powietrze, zanim dotrze do centrali rekuperacyjnej, jest uprzednio ochładzane. W sezonie letnim rekuperacja dostarcza do pomieszczeń powietrze schłodzone o kilka stopni, co ułatwia pracę klimatyzacji. Dzięki temu oba systemy efektywnie współpracują. Warto jednak pamiętać, że w tej synergii, to system rekuperacji pełni kluczową, regulującą rolę.
Rekuperacja i klimatyzacja kanałowa?
Musimy pamiętać że są to osobne układy pracujące na zupełnie innych wydajnościach. Zasada działania systemu wentylacji mechanicznej nie zmienia się, poza tym, że powietrze w domu jest chłodzone przez klimatyzator kanałowy. W całym systemie najważniejsze jest to, aby zainwestować w sprawdzoną jednostkę klimatyzacji o wysokiej mocy, dopasowanej do poziomu przepływu powietrza przez kanały wentylacyjne.
Alternatywna opcja to chłodnica freonowa, którą podłączamy do instalacji wentylacji mechanicznej. Tutaj wielkość chłodnicy musi być dopasowana bezpośrednio do mocy rekuperatora. W przypadku ilości powietrza 650 cm3/h moc klimatyzatora powinna wynosić ok. 3,5 kW.
Jak wybrać klimatyzator do rekuperacji?
Decydując się na klimatyzator, konieczne jest dokonanie początkowych obliczeń cieplnych budynku. Aby skutecznie dobrać klimatyzację, trzeba znać zyski cieplne danego obiektu. Moc chłodnicza wybranego urządzenia powinna być zbliżona, lecz nieco mniejsza od sumy tych zysków, zwłaszcza w budynkach o ciężkiej konstrukcji. W przypadku budynków o konstrukcji lżejszej zaleca się wybór klimatyzatora o mocy większej o około 30% od wyliczonej sumy zysków cieplnych.
Ponadto ilość powietrza dostarczanego do poszczególnych pomieszczeń można regulować za pomocą przepustnic. Umożliwia to ustalenie proporcji nawiewanego powietrza dla każdego pomieszczenia, zależnie od jego udziału w całkowitych zyskach cieplnych. Ważne jest również zapewnienie swobodnego odpływu powietrza z klimatyzowanych pomieszczeń.
Gruntowy wymiennik ciepła jako alternatywa dla klimatyzatora
Ciekawa alternatywa dla montażu klimatyzatora do systemu rekuperacji to gruntowy wymiennik ciepła. Dzięki temu możemy naturalnie chłodzić powietrze nawiewane do domu. Dzięki temu podczas letnich upałów wiązka powietrza nawiewanego może mieć temperaturę nawet do 15 stopni Celsjusza. To wystarczy, aby skutecznie chłodzić pomieszczenia w domu o 1-3 stopnie.
Warto jednak pamiętać, że klimatyzator do rekuperacji daje o wiele większe możliwości regulowania temperatury chłodzonego powietrza. W przypadku gruntowego wymiennika nie mamy wpływu na to, w jakiej temperaturze powietrze zostanie przekazana do pomieszczeń.