Na co zwrócić uwagę wybierając rekuperator?
Wybór najlepszego rekuperatora zależy od wielu czynników i wymaga uwzględnienia różnych aspektów. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby wybrać rekuperator odpowiedni dla Twoich potrzeb:
- Określ swoje wymagania: Zastanów się, jakie są Twoje główne cele i potrzeby związane z systemem wentylacji. Czy chcesz poprawić jakość powietrza w domu? Czy interesuje Cię oszczędność energii? Czy może potrzebujesz cichego systemu wentylacji?
- Sprawdź efektywność energetyczną: Wybierz rekuperator o wysokiej efektywności energetycznej, aby zmniejszyć koszty eksploatacji i obniżyć rachunki za energię.
- Jakość filtracji powietrza: Jeśli zależy Ci na czystym i zdrowym powietrzu w domu, zwróć uwagę na jakość filtracji powietrza oferowaną przez rekuperator. Wybierz model z odpowiednimi filtrami, które usuwają zanieczyszczenia i alergeny z powietrza. Możesz również zastosować dodatkowe skrzynki filtracyjne spełniające Twoje potrzeby i wymagania – od kasety filtracyjnej G3 po filtr z dokładnością HEPA H13 który posiada Particle+.
- Poziom hałasu: Sprawdź, jakie są poziomy hałasu generowane przez rekuperator podczas pracy. Wybierz model, który działa cicho, aby zapewnić komfort użytkowania. Weź pod uwagę że różni producenci podają parametr głośności z różnych odległości.
- Gwarancja i konserwacja: Upewnij się, że rekuperator, który wybierasz, posiada serwis fabryczny i nie są wymagane przeglądy roczne co pozwoli Ci obniżyć koszty eksploatacji, a ty będzie wymieniać filtry samodzielnie wtedy kiedy będzie to potrzebne.
- Funkcje dodatkowe: Zwróć uwagę na dodatkowe funkcje oferowane przez rekuperator, takie jak inteligentne sterowanie, zdalne sterowanie za pomocą aplikacji mobilnej lub sterownika dotykowego wedle Twoich preferencji. Wybierz model, który oferuje funkcje, które są dla Ciebie istotne.
Rekuperator – z jakim wymiennikiem jest najlepszy?
Wybór najlepszego rodzaju wymiennika w rekuperatorze zależy od różnych czynników, w tym od potrzeb, preferencji oraz warunków instalacyjnych. Każdy rodzaj wymiennika ma swoje zalety, wady i ograniczenia, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji. Oto kilka kwestii, które należy wziąć pod uwagę:
- Efektywność energetyczna: Wymiennik przeciwprądowy jest często uważany za jeden z najbardziej efektywnych pod względem energetycznym – nic bardziej mylnego. Porównując go do wymiennika entalpicznego należy dodatkowo uwzględnić energia która jest zawarta w wilgoci którą odzyskuje. Występują jeszcze wymienniki obrotowe które znów charakteryzują się lepszą efektywnością na wyższych wydajnościach. Przeciwprądowe najwyższą efektywność mają na niskich wydajnościach.
- Jakość powietrza: Wymiennik przeciwprądowy i przeciwprądowy entalpiczny może być preferowany, jeśli zależy Ci na maksymalnej separacji powietrza nawiewanego od powietrza wywiewanego. Jest to ważne szczególnie w przypadku, gdy chcesz uniknąć przenoszenia zanieczyszczeń lub alergenów między strumieniami powietrza. Warto tutaj wspomnieć iż badania mieszania się strumieni wykonywane są w zupełnie innych warunkach PN-EN 308 ( EN 13141-7:2010) która określa sposób badania przecieków powietrza na wymiennikach przeciwprądowych o zupełnie innych oporach.
- Ochrona wymienników przed zamarzaniem: jest istotna dla zapewnienia ich sprawnego działania, zwłaszcza w przypadku wymienników, które mogą zamarzać w warunkach niskich temperatur. Zarówno wymiennik przeciwprądowy, jak i obrotowy mogą wymagać odpowiedniej ochrony przed zamarzaniem, ale metody ochrony znacznie różnią ze względu na różnice w ich konstrukcji i sposobie działania.
Podsumowując, wybór najlepszego rekuperatora wymaga zrozumienia swoich potrzeb i preferencji oraz dokładnego przeanalizowania dostępnych opcji na rynku. Staraj się znaleźć równowagę pomiędzy ceną, wydajnością i funkcjonalnością, aby znaleźć rekuperator, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Jeśli szukasz wsparcia w tej kwestii skontaktuj się z nami – pomożemy Ci !