Aby system rekuperacji mógł działać prawidłowo, niezbędne jest wybranie odpowiednich elementów, które będą tworzyć całą instalację. Jednym z najważniejszych jest skrzynka rozprężna. Mocuje się ją na końcu instalacji wentylacyjnej, aby połączyć kanały z anemostatami wywiewnymi i nawiewnymi. Ponadto skrzynki rozprężne pełnią jeszcze jedną ważną funkcję – minimalizują różnice ciśnień oraz wibracji. Na rynku można znaleźć modele wykonane z plastiku i metalu. Jakie wybrać? Które będą lepszym rozwiązaniem?
Jaki materiał na skrzynki rozprężne jest najlepszy?
Skrzynki rozprężne produkuje się z dwóch różnych materiałów. Mogą one być wykonane ze spienionego polipropylenu lub ze stali ocynkowanej. Oba materiały charakteryzują się odmiennymi właściwościami i parametrami technicznymi. Odbija się to na ich cenie, eksploatacji oraz sposobie montażu i wytrzymałości.
Klienci mają różne potrzeby i wymagania. Jedni będą zwracać uwagę na to, czy skrzynki są ognioodporne, a inni na jak najniższą cenę, co oczywiście nie jest dobrym rozwiązaniem. Wybierając produkty do swojego systemu rekuperacji należy kierować się jak najwyższą jakością i odpowiednimi parametrami, a na samym końcu ceną.
Skrzynki rozprężne z metalu
Skrzynki metalowe cechują się wysoką odpornością na ogień, więc spełniają wymagania techniczne, które jasno określają, że instalacja wentylacyjna powinna być stworzona z niepalnych elementów. W naszej ofercie można również znaleźć skrzynki rozprężne metalowe samouszczelniające i samouszczelniające z dodatkowym wytłumieniem. Modele wykonane ze stali ocynkowanej są odporne na działanie korozji i odkształcenia, a dodatkowo są bardzo trwałe. Skrzynki rozprężne z AirGreen posiadają również izolację wewnętrzną z maty kauczukowej dzięki której poza właściwościami termicznymi pełni również funkcję wygłuszenia.
Skrzynki rozprężne z tworzywa sztucznego
Skrzynki rozprężne z tworzywa sztucznego wykonane są ze spienionego polipropylenu cechują się tym, że są lekkie. Dzięki temu ich montaż jest bardzo łatwy. Istotne jest to, że są one odporne na działanie korozji i są mniej narażone na rozwój pleśni oraz grzybów. Dzięki tworzywu sztucznemu skrzynka może zostać uformowana tak, aby były w niej generowane niższe spadki ciśnienia w porównaniu z modelami ze stali ocynkowanej.
Skrzynki rozprężne do wentylacji mechanicznej – metalowe czy z tworzywa sztucznego?
Stojąc przed wyborem skrzynki rozprężnej, należy jeszcze zwrócić uwagę na jej szczelność, ponieważ bezpośrednio przekłada się ona na wydajność systemu wentylacji. Parametr ten jest na podobnym poziomie zarówno w przypadku skrzynek metalowych, jak i z tworzywa. Są one bardzo często z dodatkowymi zabezpieczeniami i uszczelkami, dzięki czemu przewody wentylacyjne nie wysuwają się ze skrzynki. Bardzo ważne są również same umiejętności fachowca, który będzie je instalował, ponieważ od tego zależy również jakość wykonania połączeń.
Przeczytaj także:
- Czy rekuperacja jest głośna?
- Wdrażanie systemu rekuperacji w starym budownictwie
- Rekuperacja w oczach użytkowników – rzeczywiste opinie i doświadczenia z systemami odzysku ciepła