Sprawny system wentylacji w domach jedno- i wielorodzinnych to w dzisiejszych czasach standard. Aby jednak zagwarantować sobie komfort użytkowania wentylacji przy zachowaniu doskonałego poziomu energooszczędności i niesłyszalnej pracy rekuperatora, warto odpowiednio wcześnie stworzyć projekt wentylacji mechanicznej. To podstawa, aby montaż jednostki wentylacyjnej i kanałów wentylacyjnych przebiegał bezproblemowo i bez dodatkowych kosztów. Zobacz, kiedy należy planować montaż rekuperacji i jak się do tego przygotować na własną rękę.
Planowanie montażu rekuperacji – jak i kiedy zacząć?
Tak naprawdę samodzielny montaż rekuperacji w nieruchomości powinieneś zacząć planować już na etapie tworzenia projektu budynku. Miejsce na instalację, czyli kanały wentylacyjne trzeba przewidzieć właśnie podczas tworzenia bryły budynku. W przeciwnym razie wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej byłoby praktycznie niemożliwe lub po prostu nieopłacalne. Zatem o czym musisz pamiętać, kiedy zaczynasz projektowanie rekuperacji dla domu? Oto kilka ważnych rzeczy:
- przygotowanie miejsca przeznaczone na prowadzenie kanałów wentylacyjnych,
- doprowadzenie elektryki do miejsca, gdzie będzie pracować rekuperator,
- przepusty na rury – te muszą zostać zaprojektowane wcześniej, aby wykonać je podczas wylewania stropów,
To oczywiście tylko kilka istotnych kwestii, które umożliwiają poprawne zaplanowanie inwestycji w rekuperację. Już od dłuższego czasu zastanawiasz się nad przygotowaniem projektu instalacji rekuperacji dla swojej nieruchomości i akurat jesteś na etapie dogrywania ostatnich szczegółów w projekcie budowlanym? To świetny czas, aby zaplanować cały system wentylacji dla domu.
Jeśli chcesz zrealizować inwestycję na własną rękę, koniecznie zdecyduj się na nasz kurs montażu rekuperacji. Dowiesz się z niego wszystkiego, co niezbędne do wykonania instalacji rekuperacji bez błędów – od A do Z. Dzięki temu zyskasz pewność, że własnoręcznie zaprojektowana i zamontowana instalacja rekuperacji pod okiem naszej firmy będzie sprawnie działać przez wiele lat eksploatacji budynku.
Montaż rekuperacji w domu – dwa najważniejsze etapy, które musisz zaplanować!
Pierwszy etap montażu instalacji rekuperacji to przygotowanie otworów jeśli konstrukcja domu tego wymaga, następnie montaż kanałów wentylacyjnych. Pamiętaj, że od prawidłowego rozłożenia kanałów wentylacyjnych uzależniona jest sprawność systemu rekuperacji. Pamiętaj że rozkładając je jeszcze zanim budynek zostanie wykończony do użytkowania, znacznie ogranicza koszty. Montaż instalacji w późniejszym czasie często bywa niemożliwy lub wiąże się z dużym remontem.
Drugi etap montażu rekuperacji w domu to zakup odpowiedniej jednostki wentylacyjnej oraz jej montaż w ustalonym miejscu. Jeśli budujesz dom, najlepiej zaplanować i umieścić rekuperator w strefie ciepłej np. w kotłowni, garażu lub poddaszu.
Uwaga! Urządzenie rekuperacji powinno znajdować się w miejscu, gdzie nie panują temperatury niższe niż 5 stopni Celsjusza. To często generuje konieczność wykonania dodatkowej izolacji dachu i strychu, aby w pomieszczeniu utrzymać optymalne warunki do pracy rekuperatora.
Zapamiętaj, że sam montaż rekuperatora możesz zrealizować w dowolnym momencie budowy domu – najlepiej po zakończeniu prac wykończeniowych. Istotne jest jednak to, aby system wentylacji mechanicznej był przygotowany jeszcze na etapie tworzenia projektu budowlanego. Tylko wtedy będziesz w stanie prawidłowo zaplanować i rozłożyć kanały wentylacyjne bez żadnych komplikacji.