Zastanawiasz się nad zainstalowaniem instalacji rekuperacji w swoim domu, ale obawiasz się hałasu, jaki generuje rekuperator i powietrze przepływające przez kanały? Niepotrzebnie. Jeśli odpowiednio dobierzesz osprzęt, rekuperator oraz prawidłowo zamontujesz rury wentylacyjne, działanie rekuperacji będzie praktycznie niesłyszalne. Jeśli planujesz samodzielny montaż rekuperatora wraz ze wszystkimi podzespołami, koniecznie przejrzyj poniższy poradnik. Dowiesz się, jak głośno pracuje rekuperacja i czy da się ograniczyć hałas, jaki generuje rekuperator.
Praca rekuperatora – czy słychać ją na co dzień?
System rekuperacji mechanicznej w domu może być słyszalny, ale poprawnie zamontowane podzespoły pozwalają na znaczne ograniczenie hałasu. Niemniej jednak codzienna praca rekuperatora nie generuje dźwięków, które byłyby dokuczliwe dla domowników. Jeśli instalacja jest zaprojektowana i wykonana poprawnie praca rekuperatora, może być lekko słyszalna w pomieszczeniach znajdujących się najbliżej rekuperatora, ale tylko wtedy gdy ustawiamy go w tryb przewietrzania. W dalszej części nieruchomości nie usłyszysz samego rekuperatora, a jedynie szum przepływającego powietrza z anemostatów, choć to zależy od poziomu ustawionej intensywności rekuperatora.
Hałas w domu a rekuperacja – co mówią przepisy?
Dokładne zagadnienia dotyczące hałasu generowanego przez rekuperację domową są zawarte w normie PN-87/B-02151/02. Przepisy dotyczą akustyki budowlanej, natężenia hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych oraz innych miejscach. Poziom hałasu nie może być większy niż 40 dB.
Rekuperacja to system, który powinien być zaprojektowany tak, aby pracował praktycznie bezgłośnie. Dobrze przygotowany projekt, odpowiednie podzespoły oraz dobrana odpowiednio wydajność rekuperatora to podstawa, aby osiągnąć konsensus pomiędzy hałasem rekuperatora a komfortem użytkowania nieruchomości – oczywiście zgodnie z powyższymi normami.
Co wpływa na hałas generowany przez rekuperację?
Jest wiele czynników, które wpływają na hałas, jaki powoduje praca rekuperatora. Kilka czynników, które mogą rzutować na to, jak komfortowo będzie pracować system wentylacji w domu to:
źle zaprojektowana instalacja,
zbyt duże opory na instalacji,
rodzaj rekuperatora,
błędy montażowe.
Sposób montażu rekuperacji
Jeśli chodzi o sposób montażu wentylacji – tutaj warto zadbać o to, aby zrealizować montaż rekuperacji zgodnie z wytycznymi zalecanymi przez producenta sprzętu. Jak najbardziej możesz wykonać pełną instalację wentylacji nieruchomości na własną rękę – wystarczy, że zdobędziesz odpowiednią wiedzę.
Pamiętaj, że bezgłośna praca rekuperatora najczęściej jest możliwa wtedy, kiedy cały system i wszystkie elementy zostaną prawidłowo dobrane oraz prawidłowo zamontowane. Wszelkiego rodzaju błędy montażowe, zły dobór średnic, ilości kanałów mogą powodować, że rekuperacja będzie działać znacznie głośniej, a dodatkowo mniej wydajnie dodatkowo zużywając więcej energii elektycznej.
Jako podsumowanie zapamiętaj, że największy wpływ na poziom hałasu generowanego przez rekuperację ma jakość wykonania instalacji. Ta powinna być zaizolowana termicznie oraz akustycznie w miejscach gdzie jest to wskazane. Tym samym zyskujesz na energooszczędności przy zachowaniu perfekcyjnie niskiego poziomu hałasu pracy rekuperacji w domu.